Ցուցադրվել են աշխատանքներ՝ նվիրված ազատագրված տարածքների 44 ամրոցներին
Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճին կից սրահում փետրվարի 3-ին բացված ցուցահանդեսում ներկայացվել են  Բակուր Կարապետյանի եւ ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի կողմից Քարվաճառի շրջանում հայտնաբերված 44 ամրոցների վերատպությունները:
Ցուցահանդեսը, որը  կրում է «Արցախի ազատագրված տարածքների նորահայտ ամրոցները» խորագիրը,  նպատակ ունի պատգամավորներին առավել մանրամասն ներկայացնել հայտնաբերված  հուշարձանները, ինչպես նաեւ դրանց ուսումնասիրություններն ու պահպանությունն իրականացնելու համար ստանալ որոշակի աջակցություն:
ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Արթուր Մանուկյանը, խոսելով ցուցադրության առնչությամբ,  կարեւորել է ոչ միայն Արցախի տարածքների ազատագրումը, այլ նաեւ դրանց նոր շունչ ու բովանդակություն  հաղորդելը, ինչը, ըստ նրա, հնարավոր է՝ ազատագրելով նաեւ պատմությունը:  Պատգամավորը շնորհակալություն է հայտնել աշխատանքներն իրականացրած անձանց՝ կարեւոր գործ կատարելու համար:
Ցուցահանդեսի համահեղինակ, արձակագիր եւ հրապարակախոս Բակուր Կարապետյանը հայտնել  է, որ ազատագրված տարածքների նորահայտ հուշարձանների ուսումնասիրություններն սկսվել են երեք տարի առաջ, Քարվաճառի եւ Քաշաթաղի շրջանների 44 ամրոցներից 30-ն արդեն  հետազոտվել են: Այդ աշխատանքներում նշանակալի մասնակցություն է ունեցել հնագետ-ազգագրագետ Գագիկ Սարգսյանը: Բակուր Կարապետյանի խոսքով՝ հետազոտական   աշխատանքները շարունակվում են, սակայն անհրաժեշտություն կա տարատեսակ աջակցության, մասնավորապես՝ ներդրումների տեսքով, ինչը կարող է նպաստել  տարածքների լիարժեք յուրացմանն  ու բնակեցմանը:
«Կա խնդիր. արյունով ազատագրված տարածքը լիարժեք չի յուրացվում, լիարժեք չի բնակեցվում: Քաշաթաղի շրջանում 14-15 հազար բնակչություն կար, այժմ այն նվազել է՝ հասնելով 12 հազարի»,-մտահոգություն  է հայտնել Բակուր Կարապետյանը:
Նա շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանին եւ ԱԺ աշխատակազմին՝ ցուցադրությունը Հայաստանի  խորհրդարանում կազմակերպելու համար: Արձակագիրը նաեւ երախտիքի խոսքեր է հղել Արցախի այն կազմակերպություններին եւ պետական մարմիններին, որոնք  մշտապես  օժանդակել են  հետազոտական աշխատանքներում:
Հայաստանի Հանրապետությունում Արցախի մշտական  ներկայացուցչության մշտական ներկայացուցիչ Կառլեն Ավետիսյանը  Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի անունից ողջունել է միջոցառման անցկացումն ու Արցախի Հանրապետությանը մատուցած ծառայությունների համար  Բակուր Կարապետյանին հանձնել «Վաչագան Բարեպաշտ» մեդալ:

Works Dedicated to 44 Castles of Liberated Territories Shown
At the opened exhibition on February 3 in the foyer of the Session Hall of the National Assembly the reproductions of 44 castles discovered in Karvachar Region by Bakur Karapetyan and the RA National Academy of Sciences were presented.
The exhibition, entitled The Newly Found Castles of the Liberated Territories of Artsakh , aims to present to parliamentarians more in detail the discovered monuments, as well as to receive some support for their studies and preservation.
Speaking about the exhibition, the Member of the RA NA My Step Faction Artur Manukyan highlighted not only the liberation of the Artsakh territories, but also giving them a new breath and content, which, according to him, may liberate the history as well. The MP thanked the persons for carrying out important work.
The exhibition co-author, prose-writer and publicist Bakur Karapetyan said that the studies of the newly discovered monuments of liberated territories began three years ago, 30 out of the 44 castles of Karvachar and Kashatagh regions had already been explored. The Archaeologist-Ethnographer Gagik Sargsyan had a significant part in those works. According to Bakur Karapetyan, the research works continue, but there is a need for various types of support, particularly investments, which may promote the full appropriation and settlement of the territories.
“There is a problem: the area liberated by blood is not fully appropriated, not fully populated. In Kashatagh there were 14.000-15.000 people, now it has decreased to 12.000,” Bakur Karapetyan expressed his concern.
He thanked the RA NA Speaker Ararat Mirzoyan and the NA Staff for organizing the exhibition in the Parliament of Armenia. The prose-writer also expressed his gratitude to the organizations and state bodies of Artsakh that had always assisted in the research works.
On behalf of the President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan, the Permanent Representative of the Permanent Representation of Artsakh Republic to the Republic of Armenia Karlen Avetisyan welcomed the event and handed Bakur Karapetyan Vachagan Barepasht (the Pious) Medal for his services to the Artsakh Republic.